Etofenamat jest powszechnie stosowanym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest składnikiem preparatów stosowanych w stanach zapalnych i bólowych mięśni czy stawów. W jakie interakcje może wchodzić etofenamat?
Interakcje lekowe: czym są?
Interakcje lekowe to zjawisko polegające na wzajemnym oddziaływaniu leków na siebie, co może wpłynąć na ich skuteczność, a także na bezpieczeństwo pacjenta. Interakcje mogą występować na wielu poziomach; od etapu wchłaniania leku, poprzez jego biodystrybucję, aż po metabolizm czy eliminację. Niektóre interakcje mogą nie mieć klinicznego znaczenia, inne mogą zmieniać stężenia danych leków w osoczu, zmieniając ich siłę działania oraz potencjał do wywoływania działań niepożądanych. Są wreszcie interakcje, które stanowią potencjalne zagrożenie zdrowia, a nawet życia pacjenta. Z tego powodu wiedza dotycząca interakcji jest kluczowa dla zapewnienia pacjentowi skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii.
Interakcje etofenamatu z innymi lekami
Etofenamat podawany w postaci miejscowej na skórę nie wykazuje żadnych interakcji, o ile jest stosowany zgodnie z zaleceniami. Jest to informacja istotna dla pacjentów, którzy mogą być zaniepokojeni możliwością niekorzystnego wpływu etofenamatu na inne leki, które mogą przyjmować.
Interakcje etofenamatu z alkoholem
Nie ma specyficznych danych o interakcjach etofenamatu z alkoholem. Należy jednak pamiętać, iż ogólne zasady związane z bezpieczeństwem farmakoterapii sugerują, aby nie spożywać alkoholu podczas stosowania leków.
Podsumowanie
Etofenamat jest skutecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który gdy jest stosowany zgodnie z zaleceniami, nie wykazuje interakcji z innymi lekami. Brak jest również danych na temat jego interakcji z żywnością czy alkoholem. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami jednak nie zaleca się łączenia jakichkolwiek leków z alkoholem.
Bibliografia
http//chpl.com.pl/data_files/2014-01-20_traumon_zel_chpl.pdf