Etofenamat to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym, który jest bardzo skuteczny w leczeniu stanów zapalnych. Wielu pacjentów korzysta z etofenamatu do zwalczania bólu i zapalenia, a jego zastosowanie obejmuje przede wszystkim stan zapalny mięśni i stawów. Jak działa etofenamat?
Mechanizm działania etofenamatu
Etofenamat, jako niesteroidowy lek przeciwzapalny, działa na wiele sposobów, aby złagodzić stan zapalny. Na podstawie wyników badań na zwierzętach i u ludzi, potwierdzono, że etofenamat hamuje syntezę prostaglandyn, co jest kluczowym elementem procesu zapalnego.
Wykazano również, że etofenamat hamuje uwalnianie histaminy i ma działanie antagonistyczne w stosunku do bradykininy i serotoniny. Lek ten hamuje również układ dopełniacza, który jest kluczowy w odpowiedzi na stan zapalny, oraz hamuje uwalnianie hialuronidazy, enzymu, który przyczynia się do niszczenia tkanki. Dzięki właściwościom stabilizującym błony komórkowe etofenamat zapobiega uwalnianiu enzymów proteolitycznych, co prowadzi do ograniczenia wysięku.
Jaka jest farmakokinetyka etofenamatu?
Po zastosowaniu żelu z etofenamatem u ochotników, maksymalne stężenie leku w osoczu stwierdzono po 12 do 24 godzin. Lek jest silnie związany z białkami osocza (98-99%).
Biodostępność etofenamatu, czyli stopień jego wchłaniania po podaniu, znacznie różni się między pacjentami. Różnice te wynikają głównie z miejsca zastosowania leku, stopnia wilgotności skóry i innych czynników.
Etofenamat jest metabolizowany do wielu innych substancji (metabolitów) poprzez różne procesy, takie jak hydroksylacja, rozpad eterów i estrów. Lek jest wydalany z organizmu w postaci wolnej i sprzężonej, głównie przez nerki (35%), ale także poprzez żółć i stolec. Wskazuje to na prawdopodobne krążenie etofenamatu pomiędzy wątrobą a jelitami.
Podsumowanie
Etofenamat to niezwykle skuteczny niesteroidowy lek przeciwzapalny, który działa na wiele sposobów, aby złagodzić stan zapalny. Działa poprzez hamowanie różnych procesów, które przyczyniają się do stanu zapalnego, a także poprzez stabilizację błon komórkowych, co zapobiega uwalnianiu enzymów, które mogą przyczynić się do powstawania wysięku. Etofenamat jest również dobrze tolerowany przez organizm, z maksymalnym stężeniem w osoczu osiąganym po 12 do 24 godzin po zastosowaniu.
Bibliografia
http//chpl.com.pl/data_files/2014-01-20_traumon_zel_chpl.pdf